Hacı Şerafettin - 1955- 


Hacı Şerafettin Efendi, 1955 yılından bu yana Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinde Gümülcine merkezinde SERAFETIN ismi ve eşsiz harmanı ile Türk Kahvesi tadını günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Kuru kahveci Serafettin uzun yıllar boyunca lezzetini ve kalitesini değiştirmeyerek özel harmanı ile Gümülcine Türk Kahvesi olarak anılmaya başlanmıştır.

 

 
Geleneksel Yunanistan ürünlerini sattığımız Gümülcine mağazamız.

 Gümülcine mağazamızda hazırlanmış kahveler.


Gümülcine 1361 yılında Osmanlı topraklarına katılmış, 1913 yılında Bükreş Antlaşması ile Bulgaristan'a bırakılmış, 1920 yılında imzalanan San Remo Antlaşması sonucunda ise tüm Batı Trakya ile birlikte Yunanistan'a dahil edilmiştir.


550 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan Gümülcine, Yunanistan'ın en fazla Türk nüfusuna sahip şehridir. İpsala'ya sadece 100 km uzaklıkta olan şehir, Türkiye'nin hemen yanı başında bulunuyor.


Gümülcine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından 10 yıl önce, 56 gün süren ilk Türk Cumhuriyetinin ilan edildiği yer olması sebebiyle de tarihî bir öneme sahiptir.


Gümülcine'nin 70 binlik nüfusunun yüzde 50'sini oluşturan Türkler, sahip oldukları değer ve geleneklere sıkı sıkıya bağlıdırlar. 1923 nüfus değişiminin kapsamadığı Gümülcine, Lozan anlaşması dâhilinde Müslüman Türk nüfusun en yoğun olduğu şehirdir.